Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Budeme muset mít pro jízdu autobusem povinně popelníky?

9. 02. 2009 6:24:28
Zní to asi divně, ale napadlo mě to jako analogie k teď někdy předloženému návrhu, že by ve výbavě aut měly být povinně zkoušečky alkoholu.
Alkohol-tester
Alkohol-testerflickr.com:techfever

Stávající situace je asi taková:

1) Kdo chce řídit jakékoliv vozidlo (včetně ručního vozíku nad 60 cm šířky), nesmí být pod vlivem alkoholu.
2) Kdo chce přijít na autobusovou zastávku, neřku-li nastoupit do autobusu, či podobného prostředku, (pokud jím není soukromý předvolební Zemák), nesmí mít v ústech ani v ruce zapálenou cigaretu (doutník, fajfku, apod).

Jelikož ani nekouřím, ani nepiji alkohol, tak ani s jedním nařízením samozřejmě nemám sebemenší problém, a obě je vítám. Obě nařízení jsou důležitá pro dobré zdraví všech, kdo si o délce a kvalitě svých životů chceme rozhodovat sami.


Ale teď mě zarazilo, že by podle jednoho návrhu měl být v každém automobilu povinně detektor na alkohol.
Člověk pod vlivem nesmí řídit, tak z toho politici vydedukovali, že by v každém autě mohl být povinně alkohol-tester. Přičemž je lhostejno, zda-li řidič vůbec kdy cokoliv alkoholického pozřel.

Nejdříve mě to zaskočilo při představě, že takový alkohol-tester stojí třeba 1500 Kč.
Sice z reportáže ve Střepinách vyplynulo, že by snad zákonu stačila i jednorázová detekční trubička za cca. setinovou až padesátinovou cenu, ale i tak se mi to nelíbí. Jednak asi těžko někde koupím jednu trubičku, takže jich budu muset koupit celý balík, jednak pro ně někam budu muset jít nebo jet, což mi přináší logistické (časové a dopravní) náklady a navíc ještě taková trubička, tuším, mívá datum poslední možné spotřeby, po kterém propadá a přestává být považována za použitelnou. Nemluvě o tom, že trubička zabírá místo v přihrádce, kde jí navíc hrozí rozbití.

Takže když už nic jiného, když pominu finanční a časové náklady na její pořízení, tak mi ta trubička přinese přinejmenším další starost, protože budu muset myslet na to, že jednoho dne propadne, a budu muset koupit novou. A mezitím, co ji nechám uloženou v přihrádce, se třeba rozbije, já to nezjistím (protože ji nepotřebuji), a když to zjistím při silniční kontrole, tak za to dostanu flastr. Takže ji budu radši kontrolovat před každou jízdou, jako bych neměl nic jiného na práci. Anebo mám v rámci dopravní prevence začít chlastat, aby mě to vedlo k pravidelné kontrole a obměňování trubiček?

Pro úplnost bych ještě měl dodat, že na internetu se dají najít elektronické testery za cca. 150 Kč (+ poštovné), ale ty podle mě nehrají roli:
- Pro mě jsou zbytečně drahé (když bych je měl jen pro naplnění zákona), a stejně bych v takovém zařízení musel občas vyměnit baterii (ano, to je ekologie, jako bychom neměli co házet na skládky), takže to můžu místo baterky rovnou měnit trubičku.
- A pro konzumenty alkoholu zase, počítám, budou příliš nepřesné, než aby byly prakticky použitelné. Ono by asi bylo nejlepší, kdyby alkoholtestery do aut byly homologované a cejchované, aby se na ně dalo spolehnout. Což by pro mě znamenalo, že bych těch peněz vyhodil z okna více.


A ještě jsem slíbil tu analogii s autobusem a popelníkem:

Co nám teď hrozí?

Chci-li řídit, měl bych podle návrhu mít v autě alkohol-tester, přestože nepiju alkohol. Prostě proto, že nesmím řídit opilý. A basta!

Chcete-li jet autobusem, měli byste tedy mít popelník, abyste měli do čeho típnout cigaretu (ke koši a popelníku na zastávce byste s ní dojít neměli). Prostě proto, že na zastávce ani v autobuse se nesmí kouřit, tak tu cigaretu musíte před zastávkou típnout. A že vůbec nekouříte? No a? Co jako?


PS - něco jiného by byly alkohol-testery zapojené k imobilizéru vozidla. Ty už mají smysl, protože se řidiči vnutí (byť svědomitého řidiče opět jenom zdržují). Ale když je někdo nezodpovědný nebo je hodně na mol, tak ho detekční trubička v kastlíku před spolujezdcem od řízení těžko odradí. I málo opilý člověk musí i bez trubičky vědět, že teď nesmí řídit. A pokud to neví, tak mu to trubička v přihrádce stejně nenapoví.


PPS - nejde mi tolik o těch 15-30 korun, přežil bych i tu občasnou kontrolu a výměnu, jakož i zbytečné vození s sebou (ostatně, dodnes se povinně vozí žárovky, přestože u nových aut už je obvykle řidič nemůže dost dobře na silnici vyměnit).
Ale jde mi o princip. Proč mi má někdo nařizovat, abych si pořizoval alkohol-tester, když ho z princpu nepotřebuji?
Vadí mi to z hlediska cti, stylu života, nebo jak tomu chcete říkat. Pro vysvětlení - představte si, že by vás, coby nekuřáky, zákon nutil koupit si popelník a mít ho trvale umístěný v obýváku na konferenčním stolku. Jak by se vám to líbilo?

Já prostě alkohol tester nechci z principu (protože ho nepotřebuji), a basta. A jako svobodný občan cítím právo ho nevlastnit. Samotný fakt, že občas sedám za nějaký volant, nemůže být důvod k tomu, aby mi někdo alkohol-tester nutil.

Na silnici kdykoliv a rád policistům dýchnu do jejich budíku, protože to ve mně budí pocit, že jde o preventivní akci, při které se policie právě snaží chytat nebezpečné řidiče. Ale když já budu mít alkohol tester v autě, tak to bezpečnost provozu o nic nezvýší!


Ať si každý pije jak chce a co chce - když mě přitom neomezí ani neohrozí, tak je mi to buřt. Ale ať mě nikdo nenutí si kvůli tomu pořizovat pijáckou výbavu. To by mě za chvíli ještě zákon mohl nutit mít ve voze půllitr, sud a pípu (protože to vše i s tím detektorem patří do skupiny "nářadí pro pití alkoholu").

Jeden poslanec pije a pak bourá, a hned by kvůli tomu nutil lidi kupovat trubičky. Při stejném postupu by pak pan prezdent mohl nařídit, aby u sebe každý nosil tenisovou raketu.

Autor: Martin Adámek | pondělí 9.2.2009 6:24 | karma článku: 21.63 | přečteno: 1932x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jozef Varga

35.výročie sviečkovej demonštrácie v Bratislave

Sviečková demonštrácia, Bratislavský veľký piatok, pokojná manifestácia za náboženské slobody a občianske práva v socialistickom Československu, ktorá sa odohrala na Hviezdoslavovom námestí 25. marca 1988 bola...

24.3.2023 v 16:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Lněnička

Policejní řehole

Policisté na ulici se musí zabývat nejen nepřizpůsobivými, ale musí také držet nervy na uzdě, zvlášť při střetu s namachrovanými týpky, jež nehodlají uznat chybu, ani ze své nadřazené pozice nemíní uposlechnout jejich pokynů .

24.3.2023 v 15:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění – Vtip o poště

Česká pošta je podnik, o kterém si myslím, že je neuvěřitelný zázrak, že dosud nezkrachoval a jakžtakž funguje. Ač se o to její různí generální ředitelé snaží. A přestože tři generace žen mně blízkých v ní byly zaměstnány.

24.3.2023 v 13:30 | Karma článku: 16.61 | Přečteno: 238 | Diskuse

Jan Ziegler

Zrušme Senát a bude na důchody, dezoláti fakt baví

Příspěvek Davida Budaie zveřejněný na webu Seznammedium.cz mne hodně rozesmál. Někteří neználci rekrutující se především z rajchlovců, tomiokamurovců, apod. přicházejí vskutku s originálním řešením.

24.3.2023 v 10:53 | Karma článku: 20.77 | Přečteno: 446 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Záhada ztráty alkoholu v Lánech je vyřešena

I přes nepříznivý vývoj důchodového účtu, cen energií a a potravin jsou naši občané zcela pohlceni záhadou zmizení zásob alkoholu v Lánském zámku. Přinášíme nové a zásadní informace.

24.3.2023 v 10:02 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 478 | Diskuse
Počet článků 72 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3049

Martin Adámek, Náchod

Programátor, učitel, cestovatel
 

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...